Buradasınız: HomeARŞİVAŞURA GÜNÜ VE ERİS ETKİSİ / MAHİZER BAĞIŞ

AŞURA GÜNÜ VE ERİS ETKİSİ / MAHİZER BAĞIŞ

Bu yıl 30 Eylül 2017, Hicri takvime göre Muharrem ayının 10. Günü, yani Âşûrâ günüdür. Toplumumuzda bu özel günün faziletleri bilinmekle birlikte genel olarak Aşure tatlısı ile özdeşleştirilip, bu hüzünlü gün sevinçli bir şekilde geçirilir.

Muharrem Ayı ve Âşûrâ günü hakkında birçok kaynak ve yazı mevcuttur. Ben olayın tarihçesinde bazı yerlere mercek tutmak istiyorum. Ve günümüzde uygulanan kısmıyla ilgineniyorum ki, Müslümanım diyen bir toplum nasıl olurda kendi Peygamberinin torununun; çöllerde susuz bırakılarak katledilmesini bilmez. Nasıl olur da O Yas Günü tatlı dağıtıp sevap işlediğini düşünür.

Bu fitneyle gelen bir süreçtir. Sürecin başlangıcı Hz. Osman’ın halifeliği dönemine dayanıyor. Peygamber Efendimizin mühürü olan gümüş bir yüzük, Halifeler tarafından da mühür olarak kullanılırmış. Hz. Osman, Medine’nin biraz dışındaki Eris Kuyusu başında dururken, yüzüğünü yanlışlıkla kuyuya düşürmüş. Daha sonra tüm kuyu boşaltılmasına, günlerce aranmasına rağmen yüzük bulunamamıştır. Hz. Osman’ın katline sebep olan sahte fermanlar bu yüzükle mühürlenmiş ve kuyu “yüzüğü vermeyen kuyu” olarak anılmıştır.

Hz.Osman’ın katledilmesini, yetkilerini arttırdığı Suriye Valisi Ebu Sûfyan-oğlu Muaviye’nin kışkırttığı grup gerçekleştirmiştir. Bunu Halifelik kendisine geçer ümidiyle yaptırmıştır. Daha Hz. Ali’nin halifeliğini de kabullenememiştir. Böylece Müslümanlar için yıllar sürecek bir ‘fitne’ devri başlamış oluyordu…

Eris kuyusu, Fitnenin temelinin atıldığı yer olarak tarihte geçer.

Peki astrolojide Eris nedir?

İlk tespiti 1990 yılında yapılan Neptün ve Plüton’un yörüngesinde olan, Plüton dan biraz daha büyük bir gezegendir.  Aslında Pluton’un gezegenlikten çıkarılması; Eris’in keşfi sonrasında Pluton’dan büyük olduğunun ortaya çıkması olmuş. Uluslararası Astronomi Birliği toplanarak Pluton’un gezegenlik ünvanını elinden almıştır.

Bir de Mitoloji de bakalım Eris’e,

Yunan mitolojisinde Fesat Tanrıçası, Fitne Tanrıçası, Anlaşmazlık Tanrıçası diye geçer.

Eris,Yunan mitolojisinde savaş tanrısı Ares’in kız kardeşi olup kavga, fitne ve fesat tanrıçası olarak bilinir. Truva Savaşı’nın çıkmasına neden olduğu rivayet edilir.

Rivayete göre; Yunan tanrılarının en dürüstü, en dindarı olarak bilinen Aiakos’un oğlunun düğün törenine bütün tanrıları, tanrıçaları, ölümlüleri davet etmişler. Ama fitne ve fesat çıkartarak kavgaya neden olacağını düşünerek tanrıça Eris’i düğüne çağırmamış.

Eris hemen fitne ve nifak tohumlarını saçmış ortalığa. Üzerinde “en güzel olana” yazılı altın bir elmayı düğün alayına göndermiş.  Hera,  Athena, Afrodit herkes elmayı kendine layık görmüş. Zeus’ta işin içinden çıkamamış. Karar vermesi için yakışıklı Truva prensi Paris’i önermiş.  Truva Savaşı da işte böylece çıkmış. Kadın gitmediği düğünde bile fitne ile savaş çıkarmış.

İster bir kuyu olsun, ister gezegen, isterse Mitolojide geçen tanrıça adının geçtiği her yerde nifak var, fitne var. 1367 yıl önce Eris Kuyusunda kaybolan o mühürün sembolü, bugün Ortadoğu’yu birbirine katan IŞİD’in siyah bayrağının üzerinde bulunuyor. O günlerden gelen nifak tohumu büyümeye devam ediyor.

Âşûrâ gününe dönecek olursak, büyük bir zulmün yaşandığı bugünde yapılması önerilen 3 gün oruç tutmaktır. 29 Eylül, 30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde oruç tutabilir, sadaka verebilirsiniz.

Kendi adıma çok sevdiğim Aşure tatlısını da başka zamanlarda yapıp komşularıma dağıtıyorum.

℘ Mahizer ℘

Mahizer Bağış

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
primi sui motori con e-max

Sosyal Medya

Yazı Takvimi

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

REVOLUTIONARYFIRE

Kendimden bile hala sakladığım hangi devrimlere sahibim ?