Buradasınız: HomeARŞİVMISIR'IN KADİM BİLGELİĞİNE YOLCULUK- 2/ DAMLA SELİN TOMRU

MISIR'IN KADİM BİLGELİĞİNE YOLCULUK- 2/ DAMLA SELİN TOMRU


Philae Tapınağı - Kom Ombo - Edfu Ra’nın adası olarak da geçen Philae, İsis’in mabedinin ve akademisinin bulunduğu yerdi.

Buradaki rahip ve rahibeler İsis öğretileri doğrultusunda öğrencileri eğitiyordu. Isıs Mabedi baraj çalışmasından ötürü tıpkı Abu Simbel gibi taşınmak durumunda kaldı. Oysaki mabedin ilk inşaa edildiği alanın Dünya’daki ilk kara parçalarından bir olduğuna inanılıyordu. Mabedin bulunduğu esas yer olan Philae adası ile Bigeh adası bir bütün olarak tasarlanmıştı.

Bigeh adasında İsis’in hem kardeşi hem de eşi olan Osiris’in mezarı vardı. Bu nedenle İsis on günde bir Bigeh adasına gidiyor ve ritüel düzenliyordu. İsis mabedine gitmek için geleneksel tekneler olan felucca’lara bindik. Adaya doğru yaklaşırken o tatlı huzuru hissetmeye başlıyorsunuz. Tekneden inip, mabede doğru yürürken ise İsis’in sizi davet ettiğini fark ediyor, dişil enerjinin şefkatiyle kendinizi sarmalanmış buluyorsunuz.

İsis mabedinin hemen yanında küçük bir Hathor mabedi de bulunuyor. Dolayısıyla dişil enerjiyi hem doğurganlık hem de ilahi olanla bağ kurma açısından dengelemek ve yenilenmek bu enerjilerle mümkün oluyor. Philae’den sonra Kom Ombo’yu ziyaret ettik. Kom Ombo’nun mimari açıdan en önemli özelliği iki tanrıya atfedilmiş, tamamen simetrik bir yapıya sahip olmuş. Sol taraf timsah başlı tanrı Sobek, sağ tarafı ise Horus’un şifacı özelliğinin öne çıktığı versiyonu Haroeris’e ithaf edilmiş.

 

Biz hava kararırken vardığımızda, ışıklandırmasıyla beraber mistik bir alana girdiğimizi hissetmiştik. Özellikle grubumuzdaki bazı bayanlar sakral çakra bölgesinde enerji hissetmeye başladı. O anda hissettiğimiz bilgi, buranın doğum ve gebelikle ilgili yoğun bir enerjiye sahip olduğu yönündeydi. Mabette ilerlerken bir hiyeroglifin önünde durduk ve rehberimiz bu mabedin doğumlar için kullanıldığını söyledi. Bu mabet aldırılan bebekler, düşük durumları için de şifalıydı. Minik de olsa bu bebekleri veda ettiğimiz bir çalışma yapma fırsatı yakaladık. Ardından da timsahlar müzesine girdik. Mabedin hemen aşağısında bulunan bu müzede mumyalanmış irili ufaklı yüzlerce timsahı görebiliyorsunuz. Asıl ilginç olansa timsah yumurtaları ile o dönemde yapılan klonlama ve üretkenlik deneyleriydi.

Bu yazıda sizlerle paylaşacağım son mabet ise Edfu… Edfu Horus’a adanmış olan bir mabettir. Cruise yolculuğunun sabahında erken saatlerde Edfu’ya vardığımızda sessizlik ve dinginlik karşıladı bizi. Ezan sesiyle beraber etraf şenlendi, sahil yolu boyunca at arabaları dizildi. Edfu Mabedi için yola çıktığımızda at arabalarıyla ilerlemeye başladık. Edfu’ya vardığımızda sakin ve cennetimsi bir mabet bizi bekliyordu. Horus şahin ile özdeşleştirilir. Sanırım o nedenle mabet kuşlarla kaplıydı. Bu mabetteki hiyerogliflerin büyük bir kısmı Horus’un amcası Seth’e karşı kazandığı zaferi anlatıyordu. Buradaki zafer insanın kendi içindeki ışığı büyütüp karanlığı aydınlatmasının sembolüydü aslında.

Horus’un babası Osiris ışığı ve Yaradan’ın bizlere hediye ettiği derin potansiyelimizi, Seth ise dualite ile birlikte oluşan bağımlılıklarımızı ve arzularımızı sembolize ediyordu. Bizler dünyevi bağımlılıklardan özgürleşip özümüze döndüğümüzde ise ise güçleniyor, aydınlığı daimi kılıyorduk. Horus’un zaferi bizlere bunun mümkün olduğunu hatırlatıyor aslında.

Kadim Mısır döneminde her yıl belli bir dönemde Hathor’un Dendera’daki mabedinden Edfu’ya geçilir, Hathor ve Horus’un evlilikleri onurlandırılırmış. Bu mabedin yumuşak ve dingin enerjisiyle geçirdiğimiz ziyaret sırasında sunak odalarını gezme fırsatımız da oldu. Fark ettik ki sunak odaları aslında besinlerin, ürünlerin uyumlanması için yapılmış. Oraya bırakılan eşya ve besinler aslında tanrılar yesin diye değil, bu güzel enerjilerle uyumlanması için getiriliyor. Ardından da bu ürünlerden birer tanesi alınıp geri götürülüyor ki bu yüksek titreşim eve, tarlaya, ekinlere de sirayet edebilsin.

Mısır turumuzun son durağı Abu Simbel’i ve bu turun bana sunduğu değerli hediyeyi de bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Işık ve sevgiyle kalın...

Damla Selin Tomru

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
primi sui motori con e-max

Sosyal Medya

Yazı Takvimi

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

REVOLUTIONARYFIRE

Kendimden bile hala sakladığım hangi devrimlere sahibim ?