Buradasınız: HomeARŞİVASTROLOJİ: MATEMATİK-FELSEFE / DEVRİM YILMAZER

ASTROLOJİ: MATEMATİK-FELSEFE / DEVRİM YILMAZER

Astroloji matematik değildir; matematik ve felsefe kullanılarak evrensel bütünlüğe ulaşma hâlidir, kendisi aracılığıyla her şeyin birbiriyle nasıl bağlaşık ve bütünsel bir örgü içinde olduğunu farkederiz ve bu yapılar, nedenini, nasıl olduğunu en azından şu an anlayamadığımız bir şekilde, belirli birtakım işaretlerin sembolik yorumlanmasıyla okunur. Astrolojinin çeşitli açıklanma modelleri vardır; mesela Senkronize Olaylar Teorisi, olaylar ve kişiler aynı yerde değillerken bile, aralarında nesnel/fiziksel değil ama anlamsal bir neden-sonuç ilişkisine dayanan bir bağ olduğunu anlatır ve bunlar fraktalvarî bir oluşum gösterirler. Meselâ televizyonda bir aslan belgeseli izlerken, aynı veya yakın anlarda, aynı veya farklı bir mekânda kardeşinizin ne kadar burnu büyük laflar ettiğine şahit olabilirsiniz ki bu, Aslan burcunun bir özelliğidir. Bu iki olay arasında mantıksal bir neden-sonuç ilişkisine rastlanmaz ama bunlar aynı bütünün, değişik şekillerde ortaya çıkan parçalarıdır. Astroloji, bu anlamda düzensizliğin içindeki düzenin farkına varma uğraşısıdır ve bu yüzden de “bırakın insanlar eğlensin”lik bir şey değildir. Bir şekilde üniversitelerde var olmalarına rağmen kendilerine karşı çıkılmayan Felsefe kürsüleri ve İlâhiyat Fakülteleri’ni nasıl “eğlencelik” görmüyorsak, kendini ve yaşadıklarını anlamayı, idrak etmeyi amaç edinmiş insanlar için de, çeşitli metodları olan astroloji düşük düzeyde bir “keyif maddesi” değildir.

Önce olaylarımıza, nasıl oluyorsa hep belirli birtakım gezegen hareketlerinin eşlik ettiğini gördük ve ardından bunu başkaları için de yapmaya başladık. Dolayısıyla yıldızıl bir kurgunun öğrenilebilirliği de, öğretilebilirliği de vardır. Hâl böyle iken, yani ne olursa olsun belirli metodlar kullanılır iken, oldukça uzun süren eğitim programları var iken, bir şeyi anlamasanız dahi deli saçması değerlendirmesine tabî tutmak anlamsız olur. Ayrıca astroloji evrensel bir dildir; yani onun aracılığıyla anlaşabilmek için şu an dünya üzerindeki çeşitli dilleri bilmeye gerek yok. Gezegenlerin, burçların vs. anlamları, özünde, farklı dil konuşan tüm insanlar için aynıdır veya fazlasıyla benzerdir. Astroloji, “Arrival” filmindeki resim dilidir.

İlâveten, tüm bir Samanyolu Galaksisi’ni düşündüğümüzde, bunlardan milyonlarca olduğunu hesaba katarsak ne kadar büyük bir örgünün içinde bulunduğumuzu da anlarız; örneğin bizim Güneş’imiz, en düşük ihtimâlle 100 milyar x 10 milyon kadar yıldızdan sadece birisi. Bu örgünün kendisinin ebemizin veya sokaktaki kaldırım taşının etkisinden çok büyük, çok daha kudretli olduğunu anlamak çok da zor olmasa gerek, öyle değil mi?

Selâmetle...

Devrim Yılmazer

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
primi sui motori con e-max

Sosyal Medya

Yazı Takvimi

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

REVOLUTIONARYFIRE

Kendimden bile hala sakladığım hangi devrimlere sahibim ?