Buradasınız: HomeARŞİVDEPRESYON VE ÇİÇEK TERAPİSİ / AYŞEGÜL SAVAŞ

DEPRESYON VE ÇİÇEK TERAPİSİ / AYŞEGÜL SAVAŞ


Edilgen insanın yaşamı "tesadüflere" bağlıdır. Etken insan "yaşamını kendisi belirler",edilgen olanlar hep "anlaşılmak" isterler oysa ki etken insan için "anlamak" önemlidir. Genellikle dışsal enerjilerden çok fazla etkilenenler kırılgan bir yapıya sahip olan ve depresyona eğilimli kişilkler edilgen tipolojiye sahiptir.

Edilgen kişiler,"kimse beni anlamıyor" deyip dururken,etken olan kişilikler ise "seni anlıyorum" der.

Peki nedir o zaman edilgen ve etken olma kavramları?

Edilgen sözlük anlamında olaylara boyun eğen,pasif,girişken olmayan ve olumsuzluklara tepki vermeyen anlamında kullanılır. Etken ise; reaksiyonlarını gösterebilen,aktif,boyun eğmeyen bir yapıdadır. Edilgen insanda,geçmişde yaşanan büyük ölçekli bir stres nedeniyle, o an yaşanan algılamanın büyük ölçüde etkilenmesi ,stres bozukluğunu oluşturur ve  yaşam direncini,gücünü fazlası ile emer. Yeniden canlanmanın zor olduğu bir evre başlar yani depresyon. Edilgen kişilik genelde başkalarına olan bağımlılığı ile tanınır. Sosyal ilişkilerde tereddütlü ve güvensiz olurlar. Sürekli gergin olurlar,sinirli bir yapıları vardır bu yüzden sık sık depresyona girerler. Bir çoğu daha ileri seviyede Ankisiyete sorunları yaşarlar.

Çiçek Terapilerin tüm sistemleri bunu UYUM sorunu ,denge yitimi olarak görür.Uyum bozulduğunda stres seviyesi yükselir,kortizol hormonu düzeyinde artış başlar. Yeniden uyumlanmak için Bedensel,Zihinsel ve ruhsal bir temizlenme,yenilenme ister. Hafif depresyon tarzında olan,dönemsel durumlar için Mustard benzersiz çalışan bir Çiçektir. Barındırdığı yüksek titreşimler,bedende ki zehirli,birikmiş toksinleri temizler,susmayan zihine yönelerek ona huzur ve gevşemeyi yaşatır.Adım adım ilerleyen bu çalışma,Çiçeklerin stres seviyesini arttıran sorunların kökenlerine inmesini sağlar. Beden,zihin ve Ruh arınması bitiminde artık Uyum sağlanmış olur. Bütünsel bir bakış açısı ile sorunları ele alan,Titreşim Tıbbının çiçekleri,depresyonu kökten çözer. Bir daha kişinin aynı ruhsal duruma yakalanmaması için algılama boyutunda farkındalık oluşturur. Kronik stres aşamasında ise,stres kandaki glikoz seviyesinin artmasına,kilo sorunlarına,bağışıklık sisteminin çökmesine ve kan basıncı ile kalp atış ritminde artışa yol açar. Edilgen insan en çok DENGE ve UYUM sorunu yaşayan tipolojidedir. Bach Çiçek Terapisinde bu edilgenlik,başkalarının durumları ve etkenlikleriyle fazla ilgilenme ve aşırı hassasiyet gurubunun sorunları olarak ortaya çıkar. Onların Çiçekleri onların kişilikleri ve geçmiş yaşamları ile doludur. Bu dış etkilere karşı hassas olanların,duygularını neşeli bir tavrın arkasına gizleme durumları vardır. İçlerinde biriktirmeyi severler. "Hayır" diyemedikleri için,çoğunlukla başkalarını memnun etme çabalarıda vardır. Tartışmalar ve kavgalar onları ağlak,hasta ve edilgen kılar. Özellikle Alkol konusunda eğilimleri vardır,sık sık baş vurdukları yöntem bu olur; içki tüketmek. Kolaylıkla başklarının etkisi altında kalırlar. İyilikle ve yardım etme hevesi ile dolu olurlar ama eninde sonunda depresyondan kaçamazlar. Centaury Çiçekleri;  depresyona edilgen durumu yüzünden kendini sokan kişilerin şifa annesidir. Depresyon tedavisinde tek tip çiçek kürü uygulayabileceğiniz gibi kombinasyonlar oluşturarak da çalışabilirsiniz. Agrımnoy,Holly ve elbette ki güçlü Mustard çiçekleri bu alanın uzman çiçekleridir. Depresyon nedenleri,başarılı bir konsültasyon ve analiz testlerinin ardından kişiye özel homeopatik kürler halinde hazırlanır.

Çiçek Terapi ile depresyon ve stresle baş edebilmenin yollarını öğrenirsiniz,herkes kendi özel titreşimi ile kendi özel çiçeği ile buluşur bu terapide. Düzenli kullanım şarttır. Danışanlarımın ruhsal vakaları üzerine çalışırken hep depresyon ilaçları ile gelenlerin,şimdi Çiçek özleri ile güçlendiklerini ve ilaca ihtiyaç duymayacak farkındalık düzeylerine vardıklarını  görmek çok güzel. Bir çoğumuzun depresyonun içinden çıkmayı zor da olsa becerebilirken,bir çoğumuz  ömür boyu nikahlandığımız anti depresan ilaçlarına tutsak olmaktayız. Çağın en büyük ruhsal yıkıcı tehlikesi depresyon ileri safhalarında Ankisiyete bozukluğuna kadar varmaktadır.

Geçen yıl Mayıs ayının ortalarında Depresyondan uzun süredir çıkamayan bu karanlık ve mutsuz girdabın içinde çaresizce kendi kendine kalan danışanım Bayan E,bana geldiğinde tam 5 kutu ilaç tüketiyordu. Biri sinirsel nedenlerden mide hapı,diğeri uykusuz geceler ve fazla zihin dırdırı için,bir başkası sık ağrıyan ayakları için ve son olarak da yaşam kabullenişi ve de sakinlik için bir kutu antidepresan.Yaşam kalitesi düşmüş,uykuları zihni yüzünden yastıklarda sıkışmış bir hal vardı. Gözleri içine çökmüştü,teninde hafif sarı -yeşil bir renk tabakası oluşmuştu. Beni okuduğu makelelerimin birinde tanımış ve iz peşine düşüp  bulmuştu. Bir yıl kadar önce eşinin alkol problemi yüzünden ayrılmışlardı. Kendisini böyle ifade etmişti,sorunun sadece kafasından atamadığı bir evlilik travması olarak kaldığını saptamıştı. Analitik tarafı oldukça güçlü olan bu orta yaşlarında ki hanım şimdi Çiçeklerle bağ oluşturmak istiyordu. Üç gün yoğun bir terapi kampına girdik. Konsültasyonlar,analiz testleri,kart okuma,çakra çiçekleri ile meditasyon ve çiçek nefesi gibi önemli aşamalardan sonra onun için hazırladığım Bach Çiçek kombinasyon kürünü verdim. Analiz testi kaçamak cevap vermek isteyen akıl ve hastalığını kabullenmeyen bir tavır taşıyan zihinin kendisidir. Analiz testinde ki ,113 soru sonunda Bayan E oldukça gerilmiş,bu kadar çok sayıda soruya vevap veriyor olması onu şaşırtmıştı. 60 a yakın sorunu tespit etmiş ve derin bir teslimiyet ile rahatsızlıklarını kabul etmişti. Farkındalıklı bir şekilde Terapiye devam etmek,hızla ve ayıkarak yol almaya neden olur. Direnç göstermek sadece zaman kaybıdır,koşulsuz teslimiyet ise blokaja uğramış,kirlenmiş  algı kapılarını açandır.  Ne yaptığının,nasıl olduğunun,ne söylediğinin,ne yediğinin,içtiğinin farkında olan insan ayıktır,uyanıktır. Depresyonun içine girenin ise algı kapıları kapanmıştır,sağır,dilsiz,hissiz olur. Zihni hiç durmadan onunla konuşur,analitik yapar,gerçekçi olduğunu sandığı bir dünya kurdurtur kafasına. Bayan E tam 3 ay devam ettiği Çiçek yolculuğunda oldukça esnek ve hoş görülü zamanlar yaşadı,hiç bir konuda yaşama direnç göstermemeyi ve kimseden beklenti içine girmeden,gerektiğinde HAYIR diyebiliyerek yoluna devam etti. Kendisi ile halen dostluğumuz devam eder. Dönemsel sorunlarında da Çiçek enerjileri ile yol aldı. Öncelikle onun durumun farkında olabilmesi için Kasıkotu Çiçekleri ile yol aldık. Farklı sorunlar için farklı çiçek kombinasyonları devam etti. Şimdilerde Uzak Doğuya Yoga ile tanışmaya gideceğinden haberim var. İyi ki varsınız Çiçek anneler,her daim hepimizin yanında şifa ile kalın. Hepimize saf titreşimlerinizle özü öğreten Çiçeklere sevgilerimle...

 

Ayşegül Savaş

https://www.mektephan.com/

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
primi sui motori con e-max

Sosyal Medya

Yazı Takvimi

« February 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

REVOLUTIONARYFIRE

Kendimden bile hala sakladığım hangi devrimlere sahibim ?